08.02.2007

BUENOS AIRES

Âşıkların Başkenti: Tango – Futbol – Gece Yaşamı

Bir yıl öncesinden başladığım İspanyolca kursunun yanında Tango dersi de almıştım. Buenos Aires’li bir bayan ile bu dansı yapmak hayaliyle.

Arjantin’e Ushuaia’dan(güneyden) girdim, sonrasında Atlas Okyanusu kıyısında ki Puerto Madryn’de birkaç gün konaklamadan sonra devam edip, hava yoluyla ve uçaktaki B.Aires takımın Boca Juniors futbolcuları ile birlikte (dünkü karşılaşmalarında P.Madryn’i 4–0 yenmişler ve alanda taraftarlarının yoğun ilgisi ile uğurlandılar )başkente ulaştım.

Arjantin Dünyanın 8.büyük ülkesi kapladığı alan ile. Türkiye’nin 3,5 katı büyüklüğünde. Şili, Bolivya, Paraguay, Uruguay, Brezilya ve Atlas Okyanusu ile çevrili.23 eyalet ve 1 federal bölgeye ayrılmış 40 milyon nüfuslu Federal bir Cumhuriyettir.1816 yılında bağımsızlığını İspanya’ya karşı ilan etmiş, dünyada 30’dan fazla ülkede konuşulan İspanyolca resmi ve sokak dilidir.

Bir göçmen başkenti de olan Buenos Aires, gelen her yabancıya kucak açan sıcak sımsıcak bir şehirdir. İtalyan ağırlıklı Avrupa’nın pek çok ülkesi yanında, Çin’den Kore’ye kadar pek çok ülke göçmeni ile “Turko”diye adlandırılan bütün Ortadoğulu göçmenleri bir arada yaşar görmek mümkün. Belki de sokaklarında gece ve gündüz bu kadar rahat-güvenli ve yalnızlık hissetmeden dolaşmak bu yüzden doğal.

Dünyanın neresinde beş doların altında büftek yiyebilir, dört dolara Tango şovu izleyebilir,1 dolara bira içebilir,6 dolara temiz bir odada konaklayabilir, sabahlara kadar süren partilere katılabilir, çok ucuza deri ceket alabilir, şehrin merkezindeki güzel parklardan birinde sere serpe uzanıp çevresindeki Avrupa stili binalarını inceleyebilir; diye anlatıyor Buenos Aires’i Lonly Planet rehber kitabı.

Merkezdeki Hostelime yerleştikten sonra kendimi Peron sonrası 1976–1983 yılları arasında Kirli Savaş adıyla anılan askeri diktatörlük döneminde katledilip-yok edilen çocuklarını(30 bin) o korkunun eğemen olduğu dönemde hayatlarını hiçe(çocuklarına elbette)sayan annelerin sessiz çığlıklarının kamuoyu oluşturması için toplandıkları Plaza de Mayo meydanına attım. Çocuklarını kaybeden Annelere sessizce bir selam yolladım. Meydanda ki bağımsızlık taşı yanında bir fotoğraf çektirdim. Meydan çevresinde Metropoliten Katedrali, Mayıs Piramidi, Cabildo Enstitüsü, Gobierno Evi , Koloni döneminden kalan Banka binaları ve şirin parkı bulunmakta.

Plaza de Mayo meydanından Mayıs Bulvarına yaya yoluna geçerek Bulvar Tiyatrosu, Mimarisi ile dikkat çeken Şili ve Castelar Otel binaları, alımlı Tortoni Cafe, Kültür Evi’nin yanında sayısız kafe, hediyelik eşya ve kitap-müzik mağazaları arasından sokağa yayılan Tango ezgileri ile vitrinlerde Orhan Pamuk’un kitaplarını görmek sessiz bir keyif ve gururla doldurmakta içimi.

Mayıs Bulvarı sonunda Eva Duarte Peron’un da olduğu Roceleta’da ünlüler mezarlığına ulaştım. Her biri bir Şapel büyüklüğünde ki mezarlar heykeller-masklar-işlemeli mermer işçilikleri ile göz kamaştırmakta. Zengin Faniler dünyasına bu açık hava müzesinde saygılarımı sunup şehrin renkli kalabalığına karıştım.

Sırada La Boca; Boca Juniors takımının ve futbol merakı olmayan benim bile bilgim içinde olan Maradona’nın da doğduğu, P.Madryn’den B.Aires’e birlikte uçtuğumuz bu takımın doğduğu yerdeyim. Renkli evlerin ve balkonlarında komik heykellerin olduğu, Fanaticos(fanatikler) isimli futbol eşyalarının satıldığı mağazalar, sokaklarında gelen turistlere canlı müzik yapan müzisyenler, kısa Tango dansı yapmak ve fotoğraf çekmeniz karşılığında küçük bir para ödenmesini isteyen renkli kişiliklere dönüşmüş işçi mahallesinde oturan emekçiler. Havanın kararmasından sonra ve ara sokaklarda dolaşılmaması tavsiye edilen bu yer ne kadar da İstanbul’un Sulukule ve Tarlabaşı’nı anımsatıyor.

La Boca’dan sonra kiraladığımız bisikletlerle yakınındaki Göller bölgesine sürdük pansiyondaki arkadaşlarımla. Şehrin yanı başında 2 ayrı göl ve birinin içindeki botanik bahçesinin içinde kaybolarak bisikletle dolaşmak ve şehre ulaşmak. Daha  gezecek ve yaşanacak öyle çok şeyler var ki B.Aires’te.

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…