UYUNI’DE MUTLAK UYUM  –   TUZDA SAFARİ

Bolivya’da  turumun ikinci günündeyim.Birazdan dünyanın en büyük tuz gölüne doğru yol alacağız .4×4 Ciplerden başka gidilebilecek yolu olmayan  Bolivya güneyinde  Salar de Uyuni yollarındayım. Deniz seviyesinden 3,650 metre yukarda,10,582km2  kapladığı alanı , 10 milyar metreküp tuz rezervi , 130km lik uzunluğu, 50 metre derinliği(30 metre derinlikli tuz tabakası)ile bir başka dev ile buluşmaya hazırız 6 kişilik gurubumla.Ada, yeryüzünün ve yer kaynaklarının incelenmesinde onlarla fiziksel bağlantı kurmadan kaydetme ve inceleme olanağı vermesi ile de bilim adamlarının ilgi odağındadır(yeraltı zenginliklerin tespiti,deprem hareketleri vs).Uzaydaki uyduların yörünge ayarlanmasında,göl üzeri havanın herzaman açık ve kuru olması büyük olanak sağlamaktadır.


Patika bir yoldan girdik Salar de Uyuni gölüne.Birazdan 100km nin üstüne çıkan suratimizle beyazlar arasında yol almaktayız,ama ortada bir yol yok hatta daha önce giden araçların teker izleride,kendimizi şöförümüzün sezgi ve tecrübesine bıraktık,bir taraftan da yolunu-yönünü kaybedip sağa-sola gitmekten ve benzini bittikten sonra kaybolan kişinin hikayesi de aklımızda. Sanki bir ışık içinde gider gibiyiz, gözlerimiz güneşin, tuzun yansıtan ışıkları ile kamaşmakta..sanki karın üzerindeyiz.

   Kıyıdan epeyi uzaklaştıktan sonra durduk ortasında bir yerde,hepimiz dışarı çıktık,kimseden ses çıkmıyor,herkez bulunduğu anı-yeri anlamaya çalışıyor,kendimizi inandırmak için elimizle yere dokunuyoruz evet kar değil bu TUZ ,Güneşe doğru,göğe doğru bakıyoruz hiç bulut yok Uyunu üstünde,ufuğa doğru dağların üzerinde toplanmış bulutlar.
Bu anı dondurduk, denklanşörler çalışıyor önce çevreyi sonra kendimizi de içine koyduğumuz fotoğraflar çekiliyor, serap görmediğimizin kanıtı olsun diye, hayranlık ve şaşkınlık duyguları taşınarak.
Yola devam,yaklaşık bir saat devamla önce bir karaltı sonrasında yavaş yavaş belirginleşen Uyuni’nin en büyük adasına Incahuası’na(Inka Evi) ulaştık.Milli park şeklinde biletle girdiğimiz bu muazzam yer bizlere çeşitli formdaki kaktüslerin bir şöleni gibiydi.


Tekrar yoldayız ve Salar(tuz demek ispanyolcada) de Uyuni’de son durağımıza Hotel de Playa Blanca’ya geldik.Bu kaya tuzları oyularak oluşturulmuş  yapıda,kiraya verilen 4-5 oda ve (yine tuz ile yapılmış kimi heykellerin sergilendiği) küçük bir müze bulunmakta.Dışarda da yarım metre derinliğinde küçük bir havuz ve bir tepecik üzerinde sallanan Ülke Bayrakları var.Çevrede gölün yüzeylerinden  kazıyarak küçük tuz  tepecikleri oluşturan bir kaç çalışanın dışında kimsecikler yok.
Salar de Uyuni – Uyuni Tuz gölünün dışında kara üzerindeyiz.Hediyelik eşya ve Lama etinden kızartılmış et ve haşlanmış mısır satıcıları,toplanan tuzları presleyerek küp haline getirmeye çalışan atölyelerde gezildi ve filimlerde gördüğümüzde “film icabı”dır bu kadar da olmaz dedirtecek kadar tozlu-pasaklı-salaş-bakımsız Uyuni “Şehri”ne girdik(kesişen 2 sokaktan ibaret).

Not:
Uyuni ve Krater göller bölgesi turu; Şili’nin San Petro de Atacama bölgesinde yada Bolivya’nın Uyuni Kasabasında ki Acentalardan alınabilir..(2 gece yada 3 gece konaklamalı olarak satılmakta ve başka türlü dolaşma imkanı da yok).
, yeryüzünün ve yer kaynaklarının incelenmesinde onlarla fiziksel bağlantı kurmadan kaydetme ve inceleme tekniği..

Uzaktan algılama

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…