12.03.2007

IGUAZU: ŞELALELER  VADİSİ

Dünya şelalerine 3 kategoride bakarsak ;

-En yüksekten (979 metre) döküleni Angel Falls(melek şelalesi), Güney Amerika ülkesi        Venezuela’da.-En genişi (1700 metre) Victoria Şelalesi Güney Afrika’da Zimbabwe ve Zambia ülkeleri                                                                    sınırları içinde.- En çok sayıda (275 adet) şelalenin birlikteliğinden oluşan  Iguazu, Rio Parana nehri üzerinde, Güney Amerika ülkeleri  Brezilya , Arjantin  ve Paraguay  sınırları içindedir.  Güney Amerika gezisi içinde atlanmaması gereken pek çok şey var gerçekte ; Amazonlar,Patagonya, buzullar,dünyanın en büyük tuz gölü Uyuni,5000 metre üstünde kurulan şehirler-var olan göller,çöllerdeki kraterler,İnka Uygarlıklarının muhteşem kalıntıları gibi doğa ve insanlığın yarattığı güzellikleri gibi.

Bunlardan biri de muhteşem bir milli parklar Cumhuriyeti içinde, 275 ayrı şelaleden oluşan bir cennet bahçesi, yağmur ormanları içindeki su kaynaklarının görsel oyununa davet eden Iguazu şelalerinin çağrısına kulak verin.

70 günlük ilk Güney Amerika gezimin eğlenceli-zorlu parkurlarından,en fazla zamanımı harcadığım Brezilya’da bu geziyi sonlarken en rahat ve görsel olanı sona bıraktım.Rio de Jenorio’dan geldiğim bölgede yeşil doğa içinde rezarvasyonumu yaptırdığım Hostel Podimar’a yerleştim.

İçinde futbol sahası, havuzu,bilordo-pinpon,havuzu olan bu şirin hostelin çevresinde yapılan  zevkli yürüyüşlerde yerlilerle tanışıp birlikte evleri önünde bira yada elden ele dolaşan Mate çaylarına ortak olup sohbet etmek ,bakkallarından alışveriş yapıp hostele zihninizi ve ruhunuzu boşaltarak dönmek, kendi yemeğinizi genel mutfakta yaparken diğerlerin yemeklerinin tadına bakarak gezginlerle sohbet etmek ne güzel ..

Hava durumunu internetten kontrol ederek yarınki Iguazu turuna Arjantin tarafından girmek üzere rezarvasyonumu yaptırıyorum.

Hostel adına çalışan futbol fanatiği şöförümüzün kullandığı, yanları tamamen açık ve ahşap koltuklu otobüs ile dün gece kazanan takımının bayrak ve  flamasını sallaya sallaya Brezilya sınırını aşıp Arjantin tarafına, çevredekilerin ve görevlilerin, mahallenin sevgili çatlağına gösterdikleri sempati ve tebessümleri eşliğinde girdik.

Tropikal Ormanlar(yağmur ormanları) içinde bulunan bu şelaleler bölgesi Unesco tarafından da koruma altına alınmış 1984 yılında.Yüzlerce şelalenin gezilmesi için  farklı parkur seçeneklerinin belirtildiği haritalardan birini seçerek çıktım yola. 400 çeşit kuş, 250 çeşit kelebek,maymun,pirana balıkları ve yolumun üzerinde karşılaştığım sincap benzeri uzun burunlu hayvanların,ilginç kelebekler arasında gün boyu  en az 6-7 km yol yaptığımı tahmin ediyorum park içinde.

Bölgedeki yerlilerden Guarini dilinde „ Büyük Su“ anlamına gelen Iguazu şelalesinin en görkemli yeri Büyük Boğaz denilen bütün bu nehir suyunun tek bir noktadan döküldüğü yer. Bu yere ulaşmak için önce küçük trenlerle o bölgeye, sonrasında da 1100 metrelik ahşaptan , suyun üzerine yapılmış yoldan yürünerek ulaşılıyor. Öyle yoğun ve büyük ki nefesiniz kesilmekte, hayranlıkla,  güzelliğe ve gücüne ipnotize olup çağlayanın sesine bırakıyorsunuz kendinizi.

Gezi parkuru çok güzel düzenlenmiş. Her bir şelale için ayrı bir yol ve seyir platformu yapılmış. Standart giriş bileti ile Juan adasına tekneyle çıkıp şelalelerin bazılarına yukardan bakılabiliyor. Ekstra gezi teknesi bileti ile adrenalinizi arttırmak için çağlayanların dökülme noktalarına can yelekleriniz ve yağmurluklarla da yaklaşabilirsiniz.

Yağmur beklenmeyen bugünde de ekvator ve yağmur ormanlarının sürpriz sağanağına yakalanıp şelalelerin suyu yerine yağmur ile bir güzel ıslandık.

Diğer gün Brezilya tarafından da dün gördüğümüz güzelliklere bu kez karşı kıyıdan , asansör ile çıkılan platformdan „Büyük Boğaz“a kuşbakışı baktık.

Brezilya ve Iguazu’ya gelip dünyanın bir başka EN’ini görmeden gitmek olmaz : bu şelaleler topluluğunun Rio Parana nehrinin ehlileştirilip elektrik enerjisine dönüştürülen (185 milyonluk ülkenin ¾’ünün elektriğini karşılayan)dünyanın en büyük barajı(2008 yılında bitirilecek Çin’deki Yangzee nehri üzerindeki baraj dünyanın en büyüğü ünvanını alacak) İtaipu’yu.

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…