Atlas Okyanusu Kıyıları:        

Sao Luis-Salvador-Natal-Recif-(Salvador)Rio de Jenorio

BELEM’ DEN RIO DE JENARİO’YA ATLAS OKYANUSU KIYISINDA

Manaus’tan  Belem’e   gemi yolculuğu ile ulaştığımız (Japon, İngiliz, Koreli” Christene” ve ben-)   arkadaşlar ile bir otele yerleştik.  Gemide geçirdiğimiz 4 günden sonra Atlas Okyanusu kıyısında Belem’de olmaktan mutluyuz. Belem’i gezmek üzere, tembellik eden arkadaşları otelde bırakarak dışarıya çıktım. Sonraki durağım Forteleza’ya nasıl gideceğimi araştırmak için ilk olarak bir seyahat acentesine girdim. Bu akşam Sao Luis için otobüs ve on gün kadar sonra yapacağım Rio de Janerio-Iquazu(şelaleler bölgesi) için uygun fiyatlı uçak bileti aldım. Seyahat Acentesi sahibinin kızı bilet alma konusunda anlaşmamıza yardımcı olmak üzere diğer bir şubeden arabasıyla geldi. Türk olduğumu öğrenince; Türkçe “bu akşam içmeye gidelim” dedi.  Ben şaşkınlıkla güzel kızın yüzüne bakarak bunun akşam için bir davet olduğunu sandım. Meğerse İngiltere’de İngilizce kursunda tanıştığı Türk arkadaşından öğrendiği ve tek hatırladığı Türkçe cümleyi beni şaşırtmak için söylemiş.

Amazon bölgesine gidemeyenler için gidilebilecek 6–7 dönüm büyüklüğünde bir park var Manaus’ta: küçük Amazon’a hoş geldiniz. Amazon bölgesinde göremediğim ilginç ağaç ve hayvanları burada görmekten mutluyum ve çekemediğim ilginç kareleri bu parkta rahat ortamda, böcek ısırması korkusu olmadan çekiyorum. Parkı kuran ailenin oluşturduğu müze ve botanik bahçesini gezerken günün ikinci sağanak yağışı başladı. Bu da çok ilginç fotoğraflar çekmemi sağladı. On dakika süren bu ağır yağış bitiminden sonraki 10 dakikada da, yerde bir damla su kalmadı.

Belem şehrinde kısa bir gezinti yapmış olarak arkadaşların kaldığı otele döndüm. Hep birlikte deniz kenarında yürüyüş yaparak güzel bir lokantada oturup Brezilya’nın yerli Carlos markalı birasını yudumlayıp sohbetimizi koyulaştırdık. Hepimiz farklı bölgelere ve araçlarla devam edeceğiz. Valizimi arkadaşların odasından alarak Adios Chicos ( hoşçakalın arkadaşlar) diyerek otobüs terminalinin yolunu tutuyorum.

Gecenin soğumasına rağmen sabaha kadar çalıştırılan klima otobüsün içini buzdolabına çevirdi. Üstümde kolsuz tshirt ve şort ile donuyorum. Brezilya’lıların otobüslerinin bizimkilerden farklı, şoför mahalli bir kapıyla yolcuların bölümünden ayrılmış ve perdeyle kapatılmış. Yani yolu seyretmek diye bir şey söz konusu değil. Uçakta kokpiti, pilotları görememek gibi şoför görmüyoruz. Elimle kollarımı, bacaklarımı ısıtmaya çalışıyorum. Otobüste tuvalete gidiyorum, inanılmaz; burası sıcacık. Isınana kadar içerde kalıyorum. Isınma amaçlı birkaç kere daha tuvalete gidiyorum. Mola verilir verilmez valizimden uzun-sıcak elbiselerimi çıkartıp giydim. Sabahın altısında iki saat önce Sao Luis oto garına giriyoruz. Bir araca atlayarak merkeze ve otelime yerleşiyorum. Otel uzun tavanlı taş bir bina. İspanyol, Katalan iki gezgin ile tanışıyorum. Sonra görüşmek üzere yerli, renkli nüfusun koloniyel binaları ve sokaklarına kendimi bırakıveriyorum.

Otelimin yakınında bulunan Seyahat Acentası’na girip bilgiler alıyorum. Bu ara iki beyaz Brezilya’lı kız; nereli olduğumu, ne kadardır Brezilya’da olduğumu, nereleri gezdiğimi sorarak röportaj yaptılar. Soruları soran güzel bayan, kadınları nasıl bulduğumu, Brezilya gezimin kadınlarla bir ilgisi olup olmadığını sordu. Sokakları dolaşırken otantik bir çarşı içine giriyorum küçük birahaneler, dükkânlar, mağazalar var. Bura insanlarının bira içerek sohbet ettikleri kalabalık arasına giriyor ve bir bira ısmarlıyorum, ekvator bölgesinin tipik sağanak yağışı başlıyor yine. Büyük şemsiyeler birbirine yaklaştırılıyor masalarla birlikte. Böylece yan masadaki müzik öğretmeni ve başka Sao Louis’lilerle tanışıp sohbete ve bira içmeye devam ediyorum. Bir başka masada oturan üç öğrenci ile dil sorunundan fazla anlaşamıyoruz ama futbol merakları ile Türk takımlarını saymalarından hoşlanıyorum. Üniversite gençliğinin ilgi gösterdiği şirin kafeler, lokantalar, barlarla dolu şehir.

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…