EKVATOR  :   ELMANIN  YARISI    –   ÇİZGİNİN ÇİFT TARAFI : TAM ORTASI

Gezginlik, okuyan öğrenme açlığı çekenlerin söylediği “öğrendikçe hiçbir şey bilmediği mi öğreniyorum” demesi gibi;  gezdikçe ne kadar çokkkk gezmeye değer yer olduğunu, bilginizin,ilgi alanınızın ne kadar dar olduğunu öğretiyor  ama öğrenmeye olan açlığınızı da kamçılıyor bir taraftan.

10’lu yaşlarda bu ülkeler ile ilgili somut bilgim sadece sahip olduğum  Pul Koleksiyonuyla sınırlıydı.Elimdeki futbolcuları yada milli parkları ile ilgili resimleri olan bu ülkelerle ilgili posta pullarıydı sadece.

Ekvator gezim Peru’dan aldığım renkli keyifli hayranlık duyguları ile dolu gezi izlenimleri ile bu küçük ülkede fazla bir şey yoktur ama kuzeye Kolombiya-Venezuela’ya girişte, buradan da geçtim diyeceğim bir Ülke diyen ön yargım ile girmiştim.Evet bu küçük ülkede gördüklerim taşıdığım bu ön yargı nedeniyle beni utandırdı.

Peru-Ekvator sınır kasabası Macala’dan  Cuanca’ya otobüs ile çoğunluğu benim gibi gezginlerle birlikte girdim. Vize sormayan ülkeleri gezmek keyifli, sınırlarda uzun bekleyişler olsada bu zamanı  çevreyi gözlemek ve insanlarla ilişki kurmak için kullanmaktan dolayı şikayetçi değilim. Gezmek ulaşmak değil yolda olmaktır sözüne gönülden inanıyorum.

Cuanca’ya karanlıkta ve yağmurda 2 hollandalı kızla birlikte bindiğimiz taksi ile ulaştık pazar yeri önündeki meydana hakim hostelimize(Hostal Monasterio).

12 milyonluk ülkenin  3. büyük şehrinde ülke bankasının oluşturduğu müze şaşırtıcı şekilde mükemmel bir görsel etnoğrafik-arkeolojik bilgi aktarıyor bütün  Latin kültürü ve Ekvator hakkında. Şehir binaları, meydanları ,kilise ve müzeleriyle, gece güven içinde dolaşılabilen sokakları ve barları ile iyi bir örnek Ekvator hakkında izlenim edinmek için.

Cuenca’nın 30 km batısında  10$ giriş ücreti ödeyerek girilen“Parque Nacional Cajas” milli parkı  pek çok gölün olduğu, yürüyüş yapılıp Ekvator’un doğal güzelliklerinin içine dalındığı iki kişi ile rehberli yapılan  bir günlük geziydi lokal acentadan aldığım tur.

Geçirdiğim 3 günden sonra gece otobüsüyle başkent Quito yollarına düştüm. Çevresinde çok güzel kafelerin ve seyahat acentalarının bulunduğu bölgedeki Hostelime yerleşip günü devam  ettirebilmek için biraz uykuya verdim kendimi.

Birkaç saat dinlenmeden sonra Mitad Del Mundo yani Ekvator çizgisinin olduğu bölgeye(22 km) bu noktaya 2 otobüs değiştirerek,bizde de yeni başlayan  metrobus  ile giderek,  ayaklarımdan birini güneye diğerini kuzeye basarak denklanşöre bastım.Hediyelik eşya satan dükkanlardan birinde “Ekvator Çizgisine Ayak Basmıştır” yazılı sertifika satın alan bir başka ülke gezgininin bu belgesine imza atarak şahitlik de yaptım.

Ekvotor çizgisi ziyareti dönüşü Başkent Quito’nun eski şehir bölgesine Bağımsızlık Meydanı’na bir taksi ile ulaştım.Meydan mükemmel koloni dönemi binalar, saraylar, oteller, mağazalar, müzelerle çepeçevre sarılı. Tek yönlü işleyen yoğun Noel trafiğini hissetmeyen yaşlı bir gurup ortadaki parkın içindeki bankta yan yana oturup güneşlenmekte sohbet etmekteler.Çevrede benim gibi dolaşan ve fotoğraf çekenleri izlemekteyim oturduğum bankta. Biraz sonra beni de görmez olduklarını hissedince habersizce banktaki yaşlı gurubun fotoğrafını çektim. Sokak aralarına dalarak müzisyenlerine, sokak satıcılarına, barlarına, mağazalarda satışlarını arttırmaya çalışan tavşan kızlarına takılarak-fotoğraflayarak hostelimin olduğu bölgeye döndüm. Bu bölge Yeni Şehir ; çok şık-şirin kafelerin, barların, dil kursu veren okulların, seyahat acentalarının olduğu yer. İspanyolca kursunu bire bir öğrenmenin en ucuz yeri ve uzun süre kalmaktan son derece keyif alınacak, güvenli bir şehir-başkent Quito.

Sabah çalan  çep telefonum kredi kartı borcumun ödenmesini hatırlattı. Hemen kalkıp internet kafeye gittim. Yanlış girdiğim şifreler sonucu hesaplarıma giremedim. Ama bir başka bankadan EFT yaparak işimi uzakta olsamda halletmiş oldum.

Dün yağmur altında beğeni ile gezdiğim Eski Şehri, bu günün parlak güneşi altında bir kez daha gezmek üzere çıktım yola. Doyasıya tekrar aynı sokakları dolaşıp fotoğrafladım ve Güney Amerika’daki yoluma devam etmek üzere eşyalarımla birlikte otogara gitmek üzere bir taksiye atladım. Quito’dan sınır kasabası Tucan’a doğru virajlı yolu gözükara şöförün gaz kesmeden 5 saatte alması, havanın kararması ve yağmurla birlikte ulaştım. Kafamda türlü kuşkuların olduğu Kolombiya’ya akşam vakti değil gün ışıyınca girmek üzere Ekvator’un bu sınır kasabasında ki bir otele attım kendimi. Sabah hızlı bir şekilde kısa bir Tucan turu yaptım.

Tucan kasabasının merkezinden kalkan Fronteria(sınıra)’ya giden taksi dolmuşlara atladım.Kolombi’ya sınırında Pasto’dayım.

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…