01.01.2003

Sharn El Sheikh

    Barış Şehri olarak anılıyor Sharm El Sheikh.  Bir dizi barış organizasyonlarına ev sahipliği yapmış ; .4 Eylül 1999 Filistin-İsrail Gazze Sınır anlaşmazlığı, aynı konuyla ilgili ikinci zirve 17 Ekim 2000 yılında, Filistin İntifadası(isyanı) sonunda 3 Ağustos 2000 yılında ki toplantı, 2005 yılında Arap-İsrail anlaşmazlığı ve Irak sorunuyla ilgili barış toplantıları… Uluslararası toplantılara  (elbette turizme de) uygun güvenli ve konforlu sayısız tesise, nemsiz bir iklime sahip. Çift şeritli, bakımlı geniş asvalt yollar çölü bölerek bu tesisleri birbirine bağlıyor.

Mısır’ın Akabe Körfezi’nde Taba, Nuweiba, Dahab ve Sharm El Sheikh şehirleri bulunuyor. Sharm şehri ise 5 ayrı merkeze bölünmüş Nabg, Ras Nusrani, Nama Bay, Umm Sid, Sharm El Maya. Türkiye’de de pazarlanan turların içerdikleri otellerin pek çoğu Nama Bay’da. Kıyıya yakın mercan kayalıkları ve çevresinde dolaşan deniz hayvanlarının seyrine doyamayacaksınız. Gözlerinize inanamayacaksınız. Büyük bir Akvaryumun içine başınızı sokmuş gibi hissedeceksiniz. İlk günümde gördüğüm balıkların bu kadar rengârenk ve iriliğine şaşmanın yanında, en az balıklar kadar ilginç mercanların arasında dolaşırken göz göze geldiğim 3 metre boyunda ki Müren balığı, hem mejaz anlamda hem de gerçek anlamda nefesimi kesti.

Denizle arası iyi olmayan, ya da deniz hayvanlarına ilk günde bu kadar yaklaşmak istemeyenlere, ısınma turları olarak; alt tabanı camla kaplı tekneler ile yapılan geziler önerilir. Dünyanın en büyük su altı parkı olan Rass Muhammed Burnu, bu teknelerle yapılacak su altı gözlemeleri için en uygun yerdir. Bu bölgede yüzmek ve şnorkeli ile deniz hayvanları ile baş başa olmak isteyenler, binecekleri teknenin buna olanak tanıyıp tanımadığını baştan öğrenmesi gereklidir. Dünyanın en önemli dalış bölgelerinden biri, tahmin ettiğiniz gibi buradadır.

Sabah beşte ATV’ler ile yapılan çölde safari(akşam gün batışında da yapılıyor) , içinize dolan kumlar, başınıza bağladığınız Poşu’ya rağmen beyazlayan kirpiklerinizi, sabahın ilk ışıklarını seyretmeye gittiğiniz tepede günün ışıması ile görecek, bundan da hoşlanacaksınız. Çekilen fotoğraflardan sonra son durak bedevi çadırı ziyareti ve “çölde çay” .

Başkent Kahire’de yaşanan keşmekeşlikten sonra, Sharm’ın temizliği, sakinliği, doğasının sunduğu güzellikler karşısında şaşıp, kendi kendime aynı ülkede Mısır’da mıyım diye sormaktayım!

Sharm El Sheikh yabancı tur operatörlerin sahip oldukları ya da işlettikleri pek çok tatil köyüne ve beş yıldızlı otele sahip. Yöneticileri de genellikle yabancı. Mısırlı yerlileri maalesef Sharm’da sadece size hizmet ederken görebiliyorsunuz, yan masada yemek yerken değil.

Sharm’da  toplu taşım aracı yok. Ama otelin dışında bekleyen taksiler ile 15–20 liraya nereye olsa, güvenle gidilebiliniyor. Kaldığınız tatil köyü tüm olanaklara, hatta kaldığım Coral Bay(Mercan Burnu)tatil köyü gibi, sahili geniş mercan kayalara sahip olsa da,  bir gün Eski Çarşı’ya gitmelisiniz. En ünlü çarşısında takı, papirüs,saat,heykel,eşarp,bin bir çeşit hediyelik eşyanın içinden seçtiklerinizi sıkı bir pazarlıktan sonra almalısınız.. Çevresinde ki kafelerde nargile ya da sadece Türk kahvesi ısmarlayabilirsiniz. Bu otantik Eski Pazar’ın yanında şehir merkezinde Nama Bay’da her türlü lüks mağaza ve marka kafeler de bulunmakta.

Yine Kahire ile karşılaştırılacak diğer bir konu da yeme içme ve hijyen. Kahire’nin tersine burada dünya mutfağını hijyen ortamında bulacaksınız. Mısır’ın yerli mutfağında et ve balıktan oluşan menüler yanında, pirinç ve türevlerinin lezzetli örneklerini tatma şansını da yakalayabilirsiniz..

Gidilecek en iyi ay ekim-nisan olsa da diğer aylarda sıcağına rağmen nemsiz ortamı rahatsız etmemekte. Aralık-Ocak-Şubat ayı deniz için, yani Sharm için uygun değil. İstanbul’a 2 saat 10 dakikalık mesafede olan Sharm El Sheikh’e,  vize alınarak girilebiliniyor.

serefpinarci@hotmail.com

2000 yılından sonra yazmayı da düşünerek yaptığım Dünya Seyahatlerimde yaşadığım farklı,güzel,ilginç,tehlikeli vs şeyleri paylaşarak, gezme konusunda tutuk davranan…